Gmach Giełdy i Banku Polskiego w Warszawie, zaprojektowany przez Antonia Corazziego i wzniesiony w latach 1825–1828. Budynek klasycystyczny, z wielką rotundą w głębi i długą, półkolistą elewacją od strony placu. Najbardziej charakterystyczne są wysokie arkady górnej kondygnacji, ciężki gzyms koronujący oraz spokojny, rytmiczny podział elewacji. Mimo zniszczeń widać, że była to architektura reprezentacyjna, publiczna, projektowana z dużym rozmachem. - Archiwum.Zabytek.pl
Gmach Giełdy i Banku Polskiego w Warszawie, zaprojektowany przez Antonia Corazziego i wzniesiony w latach 1825–1828. Budynek klasycystyczny, z wielką rotundą w głębi i długą, półkolistą elewacją od strony placu. Najbardziej charakterystyczne są wysokie arkady górnej kondygnacji, ciężki gzyms koronujący oraz spokojny, rytmiczny podział elewacji. Mimo zniszczeń widać, że była to architektura reprezentacyjna, publiczna, projektowana z dużym rozmachem.
Typ: Fototeka
Autor: Janusz Bułhak
Rok wykonania: 1949
Sygnatura: FN-ODZ-84424
Województwo: mazowieckie
Powiat: Warszawa
Gmina: Warszawa
Miejscowość: Warszawa
Ulica: Plac Bankowy
Numer budynku: 1
ilustracja związana z hasłem - taras - plan ogrodu ks. Kazimierza Poniatowskiego "Na Książęcem" w Warszawie (wycinek z pracy Gerarda Ciołka, "Ogrody polskie", Warszawa 1954, s. 130)