Poznaj lokalne zabytki


Wyraź zgodę na lokalizację i oglądaj zabytki w najbliższej okolicy

Zmień ustawienia przeglądarki aby zezwolić na pobranie lokalizacji
Strona korzysta z plików cookies. Dowiedz się więcej.

Fototeka lotnicza - Archiwum.Zabytek.pl

FOTOTEKA LOTNICZA 

Pod nazwą “Fototeka” kryje się kilkaset tysięcy niezwykle cennych materiałów fotograficznych powstałych w toku funkcjonowania Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz instytucji, dla których NID jest prawnym następcą. Znajdziemy tu pozytywy, negatywy i zbiory cyfrowe przedstawiające unikalne zabytki, często nie istniejące już w rzeczywistości. 

Materiały te tworzone były od początku działalności Ośrodka Dokumentacji Zabytków w ramach pracy wielu osób, a proces ten ma miejsce do dnia dzisiejszego. Jego efektem jest możliwość korzystania ze zbiorów przez szerokie grono osób zainteresowanych zabytkami. 

Wśród materiałów na szczególną uwagę zasługuje tzw. Fototeka Lotnicza. Stanowią ją czarno-białe i kolorowe negatywy w średnim formacie (czyli 6x6 cm). W większości pochodzą one z lat 1962-2001 i ukazują zabytkowe układy, zespoły urbanistyczne i architektoniczne miast, wsi i osiedli.  

Materiały te wykonane były w czasie cyklicznych oblotów samolotem terenu całej Polski. Obecnie w zbiorze znajduje się ponad 10 500 negatywów czarno-białych i ponad 5 000 negatywów kolorowych. Ma on wielu autorów, ale największą liczbę negatywów wykonał pan Zbyszko Siemaszko oraz pan Wiesław Stępień.